21.06.2020

1. Jeszcze raz składam najserdeczniejsze podziękowania wszystkim, którzy w czynny sposób zaangażowali się w liturgiczny obchód Oktawy Bożego Ciała: wszystkim za wszystko Bóg zapłać.

2. W tym tygodniu przypadają dwie uroczystości: w środę Narodzenie Świętego Jana Chrzciciela a w sobotę NMP Nieustającej Pomoc, Głównej patronki Naszej Diecezji Toruńskiej.

3. Zbliża się zakończenie Roku szkolnego. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną  i rozdanie świadectw na grupy, nie będzie Mszy świętej dla całej społeczności szkolnej w dniu zakończenia. Zapraszam na Mszę świętą dziękczynną za miniony rok szkolny i z prośbą o szczęśliwe wakacje w czwartek na godz. 16.00. Okazja do spowiedzi świętej codziennie przed Mszami.

4. Po raz kolejny jestem zmuszony przypomnieć przepisy sanitarne obowiązujące podczas liturgii. W czasie przebywania w świątyni należy mieć zasłonięte usta i nos. Można do tego użyć maseczki, przyłbicy a nawet chustki. Jedynie podczas przyjmowania Komunii świętej należy zdjąć maseczkę. Osoby wykonujące śpiew czy czytające mogą odsłonić twarz lub nos także w trakcie wykonywania tych czynności, a po zakończeniu muszą założyć ponownie. Jedynie kapłani odprawiający Mszę świętą są zwolnieni z obowiązku zasłaniania twarzy i nosa. Ponadto nie muszą tego czynić osoby mające odpowiednie zaświadczenie lekarskie, a także dzieci przed ukończeniem 4 lat.

Z kolei w trakcie pogrzebu czy procesji, zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe wtedy, gdy nie można zachować 2-metrowego odstępu pomiędzy poszczególnymi wiernymi. W praktyce należy mieć zasłonięte twarz i nos.

Zakrywanie twarzy obowiązuje ponadto w biurze parafialnym podczas załatwiania spraw (zarówno kapłana jak i wiernych).

Niestosowanie się do poleceń przepisów sanitarnych jest wykroczeniem przeciwko V Przykazaniu Bożemu – narażamy siebie i innych na ewentualne zarażenie, przymusową kwarantannę czy zamknięcie świątyni.

5. W przyszłą niedzielę czwarta niedziela miesiąca- tradycyjna kolekta na cele inwestycyjno-remontowe naszej parafii.